12 Ekim 2014 Pazar

İdeal çekirdek aile nasıl olur, öğretmenim?

"ÇEKİRDEK AİLE, ANNE-BABA VE ÇOCUKLARDAN OLUŞUR" demeyin öğrencilerinize. Hele hele küçük çocuklar ise karşınızdakiler... Annesinin ya da babasının sağ olduğunu ya da çocukla olduğunu ya da olmadığını bilmiyorsanız, "Annen ne iş yapıyor?" ya da "Baban ne iş yapıyor?" diye de sormayın. Çünkü, yukarıda tarifi yazılı "çekirdek aile"den farklı çekirdek aileler de vardır (sadece baba ve çocuk ya da sadece anne ve çocuk, ya da ninesiyle-dedesiyle yaşayan çocuk, vd). Ve öğrencileriniz arasında yukarıda yazılan çekirdek aile tarifine uymayan bir aile içinde yaşayan çocuklar da olabilir ve siz onların aile türünü gözardı ettiğinizde, olmayan annesinden ya da olmayan babasından söz ettiğinizde, hiç düşündünüz mü kendilerini nasıl hissederler? Yapmayın, çok ayıp.

İdeal çekirdek aile, "anne-baba ve çocuk"tan oluşan aile değildir. Yeter ki çocuk sevdiği ve sevildiği bir aile içinde büyüyor olsun, her türlü aile ideal ailedir o zaman. Ama siz sınıfta ikide bir de "ideal çekirdek ailenin anne-baba ve çocuktan oluştuğunu" söylerseniz, o zaman farklı bir aile içinde olan çocuk eksiklik hisseder. Sınıfta olası her tür aileyi sayın çekirdek aile olarak. Birinin diğerine üstün olmadığını da söyleyin. O zaman anne-babası olmayan çocuk da gururla kendi ailesinden söz edebilir, aksi durumda gizlemek zorunda hissediyor kendi ailesini, utanıyor, eksiklik hissediyor. Yapmayın, öğretmenim.

Bu bağlamda ders kitapları da değişmeli. Ders kitapları, özellikle resimli olanlar hep anne-baba-çocuk resmediyorlar, ama bu çok yanlış.

1 yorum:

equinox dedi ki...

Çok haklısınız!

kendi çocukluğumdaki "hayat bilgisi" kitabında resmedilen tablo şöyleydi:
Anne bir koltukta oturur(örgü örer),
baba bir başka koltukta (gazete okur),
çocuklar halının üzerinde oyuncaklarıyla oynar.
(Erkek çocuk araba, kız çocuk bebek ile!).

geçen sene milli eğitim bakanlığının kitabında aile tablosuna şu resimlerin de dahil edildiğini görünce sevindim:
- anne-çocuk,
- baba-çocuk,
- nine-dede-çocuk.

Tabii ki hala çerçeve sınırlı, kapsayıcı değil, sınıflandırıcı.

örneğin, nerede abisi veya ablası tarafından büyütülüp okutulan çocuklar?
nerede iki "aynı cinsiyete sahip" ebebeyn tarafından büyütülen çocuklar?
Nerede kurumlar tarafından himaye altına alınıp arkadaşları ile birlikte büyüyen çocuklar?
Nerede "koruyucu aileler"?
...
...