12 Temmuz 2011 Salı

Yayalar için üst geçide de alt geçide de hayır!

Öncelikle Amsterdam'dan canlı görüntüler izleyerek başlayalım mı? http://www.terena.org/webcam adresine olabilirse gündüz saatlerinde gidin ve bir süre izleyin.  İzlerken şunlara dikkat edin:
1) Yaya, araç, tramvay ve bisiklet yolları yalnızca renklerle ve çizgilerle ayrılmış ve kimse kimsenin alanını işgal etmiyor (yükseltiler-çukurlar-yüks​ek kaldırımlar filan olmadığından engelliler de hiç yardımsız her yere gidebilir).
2) Yaya geçidinde yayaların önceliği var.
3) Araçlar klakson çalmıyor.
4) Araçlar sadece yayaları ya da bisikletlileri değil, birbirlerini de taciz etmiyorlar, çoğu kez sabırla bekliyorlar.


Amsterdam'da üst geçit yoktur. İnsan öncelikli hiçbir uygar kentte yayalar için üst geçit de olmaz, altgeçit de olmaz. Üst geçit ancak bizim gibi geri ülkelerde olur. Uygar bir ülkede yaya her zaman zeminden gidebilir, merdivenler tırmanmak ya da inmek zorunda kalmaz (kalırsa, engelliler-yaşlılar-hastal​ar sokağa çıkamazlar. Üstten ya da alttan gidecek olan yaya değil, araçlar olmalıdır). Geçenlerde üstgeçitlerden yine söz etmiştim ve o zaman Kazakistan'dan bir öğrencim orada da hiç üstgeçit olmadığını ve yayaların her zaman her yerde öncelikli olduğunu yazmıştı bana.

Bırakın yayaların öncelikli olması için yolların ona göre düzenlenmesini ve dolayısıyla yüksek kaldırımların ve üstgeçitlerin olmamasını, yayalardan bile öyle bir talep yok. Dikkat ederim, birçok şehirlerarası yollardaki yerleşim yerleriyle ilgili kaza haberlerine; sonrasında yerli halk yolu kapatır ve yayalar için üstgeçit isteme eylemi yapar. Akıllarına bile gelmez araçlar için üst ya da altyol istemek, biz şimdi olduğu gibi yine hep zeminden kolayca yürümeye devam edelim, demek.

Yaya haklarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için: http://www.yaya.org.tr/

Hiç yorum yok: