7 Temmuz 2011 Perşembe

Rıfat Ilgaz

Bu Rıfat Ilgaz'dır. Bugün onun ölüm yıldönümü. 1911'de doğan Rıfat Ilgaz, 18 yıl önce Madımak yangınının acısına dayanamayıp 7 Temmuz 1993'te aramızdan ayrıldı. Onu bir kez gördüm. Galiba 1990 idi. İstanbul'a Kitap Fuarı'na gitmiştim. ... Yayınevinin standının başında kitaplarını çocuklarıymış gibi okşarkenki görüntüsü beynime kazındı. Öğretmendi başlangıçta. Ama yazdığı kitaplar yüzünden hem öğretmenliğinden oldu, hem de hapislerde yattı. Çok kitabı var. Bazı kitapları filme de dönüştü. Hababam Sınıfı onun romanına dayanır. Karartma Geceleri de onun aynı adlı romanından beyazperde uyarlamasıdır. Onu tanıyın. Bu toprakların yetiştirdiği en ulu çınarlardandır. Değerini bilen bilir.

Rıfat Ilgaz'dan bazı alıntılar:
"Mizah diye bir yazı türü yoktur. Yazı türü romandır, öyküdür, köşe yazılarıdır, anılardır. Mektup bile bir yazı türüdür de, mizah bir yazı türü değildir. Tür olsaydı tekniği olurdu."

"Mizah bir biçemdir. Topluma bakış açısıdır. Mizah şiir, öykü, roman olabilir: Tür değil, biçimdir. Mizacımızdan gelen bir özelliktir, bir çeşnidir. Yazı türleri beceri ister, teknik ister. Bunları sağladın mı başarı tamdır. Mizah ne ister? Mizah insanın mizacından geldiği için bilgi değildir, edinilemez. Teknik de değildir. İnsanın yaradılışında bu özellik varsa mizah başarılı olabilir"

"Kulağım halkta, gözüm toplumda."

Rıfat Ilgaz'dan yalnızca 4 gün önce Sivas'ta Madımak yangınında katledilen dostu Asım Bezirci onu anlatıyor, dinleyin: http://www.dailymotion.com​/video/xax7ut_sinif-yn-mim​li-yairi-ryfat-ilgaz-y_lif​estyle

Hakkında Vikipedi sayfası: http://tr.wikipedia.org/wi​ki/R%C4%B1fat_Ilgaz

Yedicide Postası Gazetesi'nin resmi sitesi: http://www.yenicidepostasi​.com/

Rıfat Ilgaz resmi sitesi: http://www.rifatilgaz.net/

Markopaşa resmi sitesi: http://www.markopasa.org/

Çınar Yayınları resmi sitesi: http://www.cinaryayincilik​.com.tr/cinar/

Hababam Sınıfı resmi sitesi: http://www.hababamsinifi.c​om.tr/

Rıfat Ilgaz ile ilgili filmler: http://www.youtube.com/pro​file?gl=GB&hl=en-GB&user=y​aprak1983

Hiç yorum yok: