11 Aralık 2006 Pazartesi

Yazmak kendinle hesaplaşmaktır

Yazmıyorsun. Yazsan, kafandakileri kağıda akıtsan, daha bir berraklaşır düşüncelerin. Yazarsan, “Neyim var, neyim yok?” diye sorarsın ister istemez. Yazmak için oturunca, “Ne yazacağım?” diye sorarsın kendine. Yazman gerekenleri düşünürsün. Bütün bildiklerin, yaşadıkların, okudukların, gördüklerin gözünün önünden geçer birer birer. Hangisini ve nasıl kağıda aktaracağını düşünürsün. Yani kendinle hesaplaşırsın. Yazmak kendinle hesaplaşmaktır.

Düşüncelerinin daha da gelişmesi, damıtılması için yazman gerek. Söylemeye gerek var mı bilmem, dilinin gelişmesi için de yazman gerek. Sonra, yazınca, yazdıklarını okursun tabii ve çelişkilerini görürsün. Çok bildiğini sandığın bazı konularda az, az bildiğini sandığın bazı konularda ise çok bildiğini görürsün. Yazdıkça okuma gereksinmen de artar. Daha çok ve iyi yazabilmek için. Yazınca, çelişkilerini de görürsün apaçık. Çelişkilerin ve bilmediğini fark ettiklerin kendini sorgulamanı sağlar. Dışarıdan aldıklarını daha sağlıklı sindirmen için yazman gerek.

Yazmıyorsun. Oysa yazsan, yazdıkların kalıcılaşır. Daha sonra kendin de okursun, başkaları da okur. Ardında bir iz bırakırsın. Dedenin, büyükdedenin, ninenin, büyükninenin neler yaşadığını ya hiç bilmiyorsun ya da anlatılan kadarı yalan yanlış kalmış aklında. Onların da dedelerini ve ninelerini, yani daha eskilerini ise hiç bilmiyorsun. Hatta adlarını bile bilmiyorsun daha eskilerin. Çünkü yazmadılar. Hadi onların devrinde okuma-yazmayı bilen pek yoktu. Oysa sen, okumayı da yazmayı da öğrendin. Yine de yazmıyorsun ya; senin çocuğun, torunların ve sonrakiler seni hiç bilmeyecek.

Yazmıyorsun ya; öldükten sonra belki sevdiklerin ve seni sevenler bir süre daha anımsayacaklar seni, sonra anıları bulanıklaşacak ve sonra izin bile kalmayacak.

____________
Dipnot: Bu yazı, daha önce Yeryüzü Günlüğü'nün 3 Nisan 2006 tarihli sayfasında yayımlanmıştı.

1 yorum:

şilan dedi ki...

hocam bunları ha
epimz biliyozda uygulamada sorun var ama bundan sora denicem.yazı için teşekkürler