12 Kasım 2006 Pazar

Kaz Dağı'nı nasıl bilirsiniz?

Çanakkale'deki Kaz Dağı'nı (diğer adıyla İda Dağı) nasıl bilirsiniz? Gittiyseniz, bilirsiniz, cennetten bir köşedir. Endemik bitkilerin serpildiği, pırıl pırıl suların yurdu ve çeşit çeşit kuşların yuvası bir yerdir.

Peki Kaz Dağı'nda bugünlerde tam 400 (yazıyla dört yüz) noktada altın arandığını biliyor muydunuz? Yakında birçok siyanürlü altın madeni işletmesi açılacak gibi. Yani dağa taşa her yere dev delikler açılacak ve yüzbinlerce ton siyanür dökülecek.

Bergama'daki altın madeninin kapatılması için sayısız mahkeme kararı var. Ancak Türkiye henüz tam anlamıyla bir hukuk devleti olamadığından, mahkeme kararları uygulan(a)mıyor. Sınırlı bir halk kitlesi dışında da belirgin bir karşı çıkış olmadığından, mahkeme kararlarına karşın madenin işletilmesi sürüyor. Paragözler şimdi de Kaz Dağı'nı hallaç pamuğu gibi atmaya hazırlanıyorlar.

Susmaya devam... Eee eee eeee e... E bebeğime e... Bergama elden gitmiş, olsun varsın... Eee eee e! Uyusun bebeklerim benim, a benim okumaz yazmazlarım ve az okur hiç konuşmazlarım... Eee eee eee e! Hiçbir mahkeme kararı uygulanmıyormuş, olsun varsın! Eee eee eee e! Sinop da gidecekmiş nükleeer santralle, ama bize ne! Eee eee eee e! Kaz Dağı da gidiversin, ne olur ki? Eee eee eee e! E bebeğime e!

2 yorum:

anıl dedi ki...

Kaz Dağı;nı görmedim ama sonu Bergama'ya benzeyecekse çok yazık, çok üzücü...

Adsız dedi ki...

Merhaba, kaz dagları dogal yerlerden biriydi malesef ülkede doğal güzelliklere katliam devam ediyor ve çoğu insan bu konuda duyarsız....