8 Ekim 2006 Pazar

İzmir'de artık film festivali de olmayacak

Birkaç yıl öncesine kadar Nisan ayında film festivali olurdu İzmir'de. Belleğimde derin izler bırakan en önemli filmleri o festivaller sırasında tanıdım ben. Hangi birini saymalı ki? Scola'nın Balo'sunu, Solanas'ın Güney'ini ve Tangolar'ını heyecandan titreyerek o festivaller sırasında izledim. Barton Fink, Saura'nın Tango adlı filmi, Bağdat Cafe hep İzmir Film Festivali sırasında izlediğim filmler. Derken İzmir Film Festivali artık sonra erdi. Nisan aylarında festivalsiz kaldık.

Ayrıca Kasım aylarında Gezici Avrupa Film Festivali düzenleniyordu. Kimi eski kimi yeni Avrupa filmlerini topluca izleme şansımız oluyordu. Son kez 2005'te İzmir'e uğradı. 2006 Gezici Avrupa Filmleri Festivali izlencesinden öğreniyoruz ki, 2006 durakları arasında İzmir yok.

Dört milyon nüfuslu İzmir'de Hollywood dışında yapılan nitelikli filmler gösteren doğru dürüst tek sinema olarak Karşıyaka Belediyesi Ziya Gökalp Sineması var. O da ha kapandı, ha kapanacak. Seans başına ortalama izleyici sayısı 0,2'yi bile bulmuyor. Yani bir kişi bile değil. Arada bir de olsa nitelikli filmler gösteren DESEM var. O da çok olsa salonun üçte birini ancak dolduruyor. Yani dört milyon nüfuslu İzmir'den nitelikli film izleyecek bir salon dolusu insan çıkmıyor.

Değişik ülkelere özel film festivalleri de yapılıyordu yakın zamana kadar. Aslında yapılıyordu demek yanlış olur, deneniyordu demek daha doğru. Sözgelimi, son yapılan Hint Filmleri Festivali'nde 50 kadar film gösterildi, ama bu filmlerin çoğuna yalnızca bir tek izleyici geldi. Üstelik gösterimler ücretsizdi.

Ne diyelim, İzmirli nitelikli film izlemeyi sevmiyor. Sevmeyenin bahanesi de hazır: Sinema uzak, zaman yok, filan...

İzmir nüfus olarak büyüyor, ama kültürel olarak çölleşiyor. Niteliksiz eğitim, köşedönmeci ekonomi anlayışı, giderek güçlenen şeriat eğilimleri, kitap-dergi okumama ve yazmama alışkanlığı... Üniversite hocaları ve öğrencileri bile okumuyor, yazmıyor. Yazmak sözkonusu olduğunda, lisansüstü öğrenim gören öğrencilerin bile elleri ayaklarına dolaşıyor.

Vardığımız nokta budur.

Hiç yorum yok: