22 Ekim 2006 Pazar

İklimler

Bugün Nuri Bilge Ceylan'ın İklimler adlı son filmini izledim. Ceylan, bu filminde de yine ailesinden ve arkadaş çevresinden yakınlarını oynatmış. Gerçek yaşamdaki eşi (filmdeki adıyla Bahar) ve kendisi de (filmdeki adıyla İsa) filmin başrollerini paylaşıyorlar. Mayıs Sıkıntısı'ndan tanıdığımız gerçek annesi ve babası da yine bu filmde annesi ve babası rolünde.

Önceki filmlerinde olduğu gibi, bu filmde de fotoğraf sanatçısı olmasının getirdiği tat filmin her karesinde alınabiliyor. Bahar'ın sahilde uyurkenki terli görüntüsü, Ağrı'da İsa'nın karlı peyzaj ortasındaki duruşu -ki bana o sahne Uzak filminde başrolü oynayan ve sonrasında yaşamını yitiren Mehmet Emin Toprak'a bir selam duruşu gibi geldi-, İshak Paşa Sarayı'na tepeden bakış ve o tepeden kentin görünüşü ancak sağlam bir birikimi olan fotoğrafçının ürünleri olabilir. Ceylan bize filmin başından sonuna değin çok iyi bir sinema yönetmeninin kotardığı bir filmi izleme zevkini tattırırken, aynı zamanda sanki birbirinden güzel fotoğraflarıyla donattığı bir sergiyi de gezdiriyor.

Filmin konusu İnternet'te pek çok yerde bulunabilir, o nedenle konusunu enine boyuna ele almayacağım. Kısaca söylemek gerekirse, başta erkeğin sadakatsizliği olmak üzere, ortak noktaların da azalması nedeniyle ilişkileri yıpranmış iki kişinin hem başka yerlerde mutluluğu arayışları, hem de birbirlerinden kopamamaları filmin ana temasını oluşturuyor. Ayrıntıyla konudan söz etmem, filmi izleme zevkini de yok edebilir; o nedenle de yazmasam daha iyi.

Nuri Bilge Ceylan'ın daha önceki filmleri Koza, Kasaba, Mayıs Sıkıntısı ve Uzak. Tüm filmleri hem yurtdışında hem de Türkiye'de değişik ödüller aldı.

Nuri Bilge Ceylan, en sevdiğim yönetmenlerden. Yeni filmlerini de merakla bekliyorum.

Filmin resmi sitesini ziyaret etmek isterseniz, burayı tıklayınız.

Hiç yorum yok: